سید حسن خمینی: از خودگذشتگی روح انقلاب اسلامی است
سه شنبه ۰۴ دی ۱۳۹۷

ویژه برنامه «مبشر صبح» از سلسله برنامه‌های شب خاطره با حضور راویان و خاطره‌نگاران انقلاب اسلامی در حسینه جماران برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، به همت حوزه هنری، جمعی از نویسندگان، راویان انقلاب و مسئولین فرهنگی؛ ویژه برنامه «مبشر صبح» از سلسله نشست‌های شب خاطره‌، با حضور حجت الاسلام والمسلمین سید حسن خمینی یادگار امام راحل(ره) به بیان خاطرات انقلاب اسلامی پرداختند.

در ابتدای این برنامه احمد جنتی محب، از انقلابیون و افسران نیروی هوایی رژیم ستم شاهی به بیان خاطره پرداخت. وی درباره حوادث رخ داده در پادگان نیروی هوایی در تاریخ 19 بهمن 57 و مبارزات مسلحانه با گارد شاهنشاهی گفت:

روز 17 بهمن تعداد زیادی از افسران و دانشجویان نیروی هوایی بخش نامه‌ای را امضا کردند که بر اساس آن گروههایی را تشکیل دهند تا در تاریخ 19 بهمن خدمت حضرت امام خمینی(ره) برسند. قرار بود در روز ورود حضرت امام به تهران در فرودگاه مهرآباد دیداری میان ایشان و همافران رخ دهد اما به توصیه شهید بهشتی این برنامه منتفی شد. رمز عملیات، کوه نوردی نام گرفت و قرار شد روز 19 بهمن صبح زود با لباس کوه برای کوه نوردی( دیدار با امام خمینی در مدرسه رفاه) در چهارراه آبسردار گرد هم بیایم. بعد از جمع شدن تعداد زیادی از همافران در حیاط مدرسه لباس خود را عوض کرده  و با لباس فرم خدمت امام رژه رفته و سپس در محیطی که عکس بسیار معروفی گرفته شده به سخنان کوتاه حضرت امام گوش دادیم.

جنتی محب در ادامه با بیان این که در آن روزها همه برای پیروزی انقلاب جانفشانی کردند، گفت: با هماهنگی دانشجویان واحد الکترونیک، افسران نیروی هوایی در داخل پادگان دست به اعتراض زدند و سپس با تعدادی از سربازان تانک مستقر در محیط پادگان درگیر شده و با حمله به اسلحه خانه همه مسلح شدند. ما در آن روز تمامی خیابان دماوند را مسلح کرده و شبانه روز برای جلوگیری از حضور تانک در خیابان شبانه روز نگهبانی می دادیم. در روز 18 بهمن، در جبهه پادگان که در خیابان دماوند بود توسط انقلابیون گشوده شد و تعداد زیادی از نیروهای انقلابی و دانشجویان و افسران نیروی هوایی به شهادت رسیدند.

پس از بیان خاطره احمد جنتی محب، غلامعلی رجایی نویسنده کتاب و تاریخ نگار دفاع مقدس به نقل چند خاطره درباره دیدار رزمندگان با حضرت امام خمینی(ره) به بیان خاطره پرداخت:

وی با بیان این که دیدار با حضرت امام خمینی(ره) یک آرزو برای رزمندگان بود، گفت: در آن زمان هر کس با دقت سعی می کرد روی 4 موزاییک بنشیند تا یک نفر بیشتر توفیق پیدا کند و به داخل جماران بیاید، من خودم بچه جنوب هستم و تقریبا در تمام دوران جنگ حضور داشتم. در بخش تبلیغات سپاه در قرارگاه کربلا فعالیت می کردم؛ اما در میان ده‌ها اتفاق، رخداد و دیدار با حضرت امام(ره) دیدار امام خمینی با رزمندگان حال و هوای دیگری داشت.

این نویسنده ادامه داد: در یک دیدار ویژه، رزمندگان خدمت امام خمینی(ره) رسیدند که در آن جلسه حال و هوای عجیبی حاکم بود، آقای محسن رفیق دوست که انسانی با روحیه بسیار بالاست، در آن جلسه  از شدت احساسات زانوانش به لرزه درآمده بود. امام(ره) هیچ گاه اهل اغراق نبودند و سر واژه به واژه نهایت دقت را داشتند. امام(ره) در برابر رزمندگان نهایت تواضع را داشتند، ایشان فرموند: از این که من از هوایی که شما استنشاق می کنیم، استنشاق می کنم افتخار می کنم و سپس فرمودند: من به حال شما غبطه می خورم. امام خمینی برای رزمندگان جایگاهی ویژه در نظر داشت.

ایشان با دیدن رزمندگان دچار شوق می‌شدند، ایشان یک انسان بودند که این همه جوان را لب مرزها نگهداشتند، این جاذبه نه داخل مرزها بلکه بسیاری از خارجی‌ها مجذوب رهبری و مسلک ایشان بودند. رزمندگانی از پاکستان، افغانستان، لبنان، سوریه و تعدادی از کشورهای آفریقایی شیفته امام(ره) بودند.

در ادامه برنامه حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی، تولیت بیت معظم امام خمینی(ره) با تبریک ایام الله دهه فجر رمز پیروزی انقلاب را ازخود گذشتی و ایثار دانست و خاطرنشان کرد: امروز بسیار خوشحالم در جمع عزیزانی هستند که 25 سال است که به نقل خاطره می‌پردازند و این بسیار ارزشمند است، زمانی که در دبیرستان بودم، یکی از معلمان ما پرسید که آیا می‌دانید حجم یک انسان را چگونه محاسبه می کنند، او در پاسخ گفت، حجم یک انسان میزان تأثیر ضرب در جغرافیای تأثیر ضرب در مدت تأثیر است.

وی ادامه داد: بزرگترین انسان روی زمین، با عظمت‌ترین و تاثیرگذارترین که قرن هاست تأثیر وجود آن روی کره زمین است، پیامبر اسلام است. پیامبر اسلام طی 1400 سال زندگی بشر را تغییر داد و تا امروز هم این تاثیرگذاری ادامه داد. در روزگار ما یکی از مصادیق این بحث شخص امام خمینی(ره) است، ایشان تحولی در ایران، منطقه و جهان ایجاد کردند و در عرصه جامعه جهانی دگرگونی ایجاد کردند.

یادگار امام تصریح کرد: چیزی که باعث تمایز انقلاب با سایر تحرکات اجتماعی است ایثار و از خودگذشتگی است، علت انقلاب و بزرگی آن هویتی است که انقلاب کسب کرده است، ماهیت این انقلاب ایثار و از خودگذشتگی است، دقیقا نقطه مقابل تفکر غربی و تفرد گرایی که در آنجا وجود دارد.

امام این روح از خود گذشتگی را در جامعه دمید و حقیقت ایثار را به همه نمایاند. از خودگذشتگی در تقبال با حسد، دروغ، تهمت و مکر است و همان طور که امام خمینی(ره) در بخشی از سخنان خود پیرامون قطع نامه آورده اند، آرزو می کنند که این نعمت بزرگ و این روح ایثار همیشه در جامعه ماندگار باشد.  

در ادامه برنامه  21 اثر از خاطرات رزمندگان از دفاتر استانی حوزه هنری رونمایی و از نویسندگان و راویان آن‌ها تجلیل شد.

در بخش پایانی نیز محسن مومنی‌شریف، رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی، با تبریک دهه مبارک فجر، از همه جانبازان، راویان و نویسندگان خاطرات انقلاب اسلامی و دفاع مقدس تشکر کرد، وی در ادامه به نقل خاطره‌ای از جلسه خاطره نویسی رهبر انقلاب پرداخت و گفت: روزی برای ثبت خاطرات رهبر انقلاب خدمت ایشان رسیدیم اما ایشان به دلیلی خاطرشان مکدر شده بود، پیش خودم فکر کردم در چه موردی از ایشان سوال کنم، که ناگاه بدون برنامه به سراغ نقل خاطره از حضرت امام (ره) رفته و در مورد ایشان از رهبر انقلاب پرسیدم، به ناگاه دیدم که ایشان حالشان درگرگون شد و با اشتیاقی دو چندان شروع به تعریف خاطرات کردند به نحوی که تا زمان اذان به نقل خاطره پرداختند و زمانی که صدای اذان را شنیدند فرمودند که زمان تمام شد؟ به راستی که رهبر انقلاب با بیان خاطراتی از حضرت امام (ره) کاملا حال و هوایشان تغییر می کند.